Konserwacja dachu

Aby zagwarantować optymalny stan dachu i jego długi okres użytkowania, należy regularnie sprawdzać jego stan. Każdą usterkę należy natychmiast usunąć, dzięki czemu dach będzie służył przez długie lata. 

Natychmiast po montażu, z dachu oraz systemów rynnowych należy usunąć wszelkie leżące luzem przedmioty, takie jak wykończenia, kawałki blachy, opiłki pozostałe po wierceniu i inne materiały.

Przegląd roczny

Raz w roku należy przeprowadzić kontrolę wzrokową powierzchni dachu. Bardziej dokładna kontrola przeprowadzana jest co pięć lat przez cały okres gwarancji. Po zakończeniu okresu gwarancji powierzchnię dachu należy sprawdzać co dwa lata. 
Maintenance-7
Maintenance-7
Sprawdź stan umocowania łączników. Uszkodzone lub częściowo zamocowane łączniki są przyczyną przecieków, niszczenia powierzchni oraz grożą korozją. Jeśli mocowanie jest uszkodzone, powinno być wymienione na nowe (czasami również z łatą). 

Sprawdź stan kolorowej powłoki. Pamiętaj, aby obejrzeć krawędzie koszy dachowych i elementów systemu rynnowego. Odpadające kawałki powłoki, nierównomierne blaknięcie, pęcherze oraz pęknięcia, a także zadrapania wskazują na konieczność naprawy. 

Systemy rynnowe należy czyścić raz w roku. Niedrożne, częściowo drożne lub brudne systemy rynnowe prowadzą do problemów z oblodzeniem i korozją.
Naprawa izolacji dachu

Czyszczenie

Zazwyczaj deszcz naturalnie usuwa zanieczyszczenia z dachu i kolorowej powłoki. Niemniej jednak, raz w roku warto samodzielnie oczyścić dach, kosze dachowe i system rynnowy z liści i inne zanieczyszczeń. Kurz i ziemia grożą procesem korozji, gdyż zatrzymują wilgoć na powierzchni dachu. Poza tym brudny dach wygląda nieestetycznie. 

Powłokę należy czyścić miękką szczotką i wodą lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Bardziej uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Trudne do usunięcia plamy można usunąć szmatką nasączoną benzyną lakierniczą. Dach należy spłukać od góry po kilku minutach od nałożenia środka czyszczącego. Następnie należy wypłukać wodą rynny. 

Uwaga! Nieprawidłowe lub nadmierne stosowanie środków czyszczących może uszkodzić kolorową powłokę.  
Maintenance-3
Maintenance-6

Odśnieżanie

Zazwyczaj na powlekanych dachach nie zbiera się śnieg lub jego ciężar nie przekracza nośności konstrukcji dachu. Jeżeli jednak konieczne jest odśnieżenie dachu, zaleca się pozostawienie warstwy śniegu (ok. 100 mm) celem zabezpieczenia powłoki podczas odśnieżania. 

 

Malowanie

Zawsze warto naprawić powłokę natychmiast po zauważeniu uszkodzenia. Należy używać tylko farb do naprawy powłok. Miejsce odprysku należy pokryć specjalną farbą, używając maksymalnie małego pędzelka. Jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy jedna warstwa farby. Jednak jeśli uszkodzenie sięga głębiej, zaleca się położenie drugiej warstwy po wyschnięciu pierwszej. 

Korozja na krawędziach, czyli rdzewienie brzegów okapów, jest dość powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza na dachach o małym nachyleniu. Można temu zapobiec, malując krawędzie okapu po zamontowaniu dachu. Takie postępowanie jest mocno zalecane w okolicach nadmorskich. 

Przed podjęciem decyzji o ponownym przemalowaniu całej powierzchni należy sprawdzić, czy nie ma miejscowych uszkodzeń oraz czy powłoka dobrze przylega do podłoża. Jeśli są znaczne uszkodzenia miejscowe lub powłoka wyblakła nierówno, należy zasięgnąć porady specjalisty, który przygotuje harmonogram ponownego malowania. 

Trudno określić dokładnie moment, kiedy należy przeprowadzić ponowne malowanie, gdyż trwałość poszczególnych powłok kolorowych zależna jest od wielu czynników. Wśród nich znajdują się barwa i rodzaj powłoki, lokalne warunki klimatyczne, nachylenie dachu, sposób wzniesienia konstrukcji i montażu dachu. Najbardziej narażona jest powłoka od strony południowej w przypadku ciemnego koloru. 

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o naszych produktach dachowych, jeśli budujesz lub remontujesz dom lub skontaktuj się bezpośrednio z nami.